8 vyučovacích hodin (360´)
Na Skautské základně Mentaurov od 9:00 do 16:00, včetně oběda a občerstvení.
Nebo u vás ve škole.
Objednávejte na akademie@mentaurov.cz.

TÉMATA:

Místně zakotvené učení

Okolí školy jako nejlepší učebnice. Návod jak opustit školní lavice, vydat se do terénu a „látku“ najít tam, kde se skutečně vyskytuje. Učit v místě a o místě. Posilovat vztah žáků k obci. A v ideálním případě pro ni taky něco udělat.
Příklady najdeme v autorské publikaci lektora Jana Kotěry Litoměřicko: otevřená učebnice.

Badatelská výuka v přírodě

Školení seznámí účastníky s přínosy výuky v terénu. Pomůže překonat zábrany a poradí, jak vše zorganizovat, aby se nenarušil běžný chod školy. Představí užitečné výukové metody a nabídne kuchařku zajímavých terénních aktivit. 

Kooperativní výuka 

Jak učit děti efektivně spolupracovat. Jak trénovat práci ve skupinách. Jak používat kooperativní výuku každý den. Jak ji hodnotit. Co to přinese do školy a co do života. 

Skutečně projektová výuka

Co je skutečná projektová výuka a jaké má výhody. Jak díky ní proměnit a zefektivnit vyučování. Jak poskládat rozvrh. Jak učit projektově a přitom stihnout všechno učivo. Jak pomocí projektů dostat děti ven ze školních lavic.

Učení zaměřené na žáka

Co potřebuje učitelův klient (= žák), aby se cítil spokojeně a dosáhl nejlepších výsledků. Jak a proč to dnešní škola mnohdy neumí rozpoznat. Jak to změnit a jak začít u sebe. Cílem semináře je nabídnout učitelům alternativní pohled na vyučování (optikou potřeb žáka), pomoci tak odhalit jeho možné nedostatky a nabídnout možnosti zlepšení.

Účastníci

  • budou schopni evaluovat vzdělávací proces ve své škole pomocí jiných kritérií, než jsou zvyklí. Naučí se brát v potaz potřeby žáků.
  • pochopí souvislost mezi (ne)naplňováním potřeb žáků a školním (ne)úspěchem.
  • se naučí utvářet kurikulum ve své škole s ohledem na potřeby žáků.